Wiosna eventów

Znów czuję ten wiosenny flow w związku z nadchodzącymi piknikami, festiwalami itd w Warszawie. A wiec i wracam do pisania o nich.
Eventy na weekend:

Darmowe porady prawnicze, darmowe badania kardiologiczne i wzroku.

Jutro natomiast, przejdzie X Parada Schumana, akompaniować jej będzie miasteczko europejskie; wszystko poświęcone kwestii Uni Europejskiej.

Dla wrażeń muzycznych, oczywiście Juwenalia.

Planete Doc Review

Z cyklu filmowych doznań trzeba napomknąć festiwal filmowy Planete Doc Review, który się właśnie zaczął i będzie trwać do 17 maja. Impreza dość wysublimowana, wielu odrzuca sam fakt, że to festiwal filmów dokumentalnych. A sztuka dokumentu wbrew rzeczywistości, nie kojarzy się ze zbytnią wysoką szkołą jazdy.
Do niektórych filmów tworzone są debaty. Tematy około-kulturowe, społecznych a nawet ekonomicznych, tj “Co wolno w wolnej kulturze?” (m.in o licencji Creative Commons), “Co robią banki z naszymi pieniędzmi?” czy też “Iran dnia dzisiejszego – 30 lat po rewolucji” (a propos, czytam właśnie swietny komiks Marji Satrapi scisle powiazany z Iranem. Napiszę o nim kiedyś)
Planete Doc mam w liście /koniecznie do obejrzenia/

Dekonsumpcja 09

Jutro w sobotę mamy Dzień Sprawiedliwego Handlu. Przyznam się, że dopiero dzisiaj się dowiedziałam z gazety, na czym polega ta sprawiedliwość. Mówiąc skrótowo i kolokwialnie, chodzi o właściwe obchodzenie się z pracownikami niższej kategorii. Tzn, tych co zawsze wykonują najczarniejszą robotę, podczas gdy ci wyżej, kiwający palcami zyskują najwięcej. A więc kwestia wyrównania relacji między producentem a wykonawcą. Dobre warunki pracy, sprawiedliwy podział zysków, ochrona praw itd itp.
fairtrade coffee
Rys. z Metro, 09 V 2009
Akcja Dekonsumpcja 09, jest w ramach dnia Fair Trade, ma nam pomóc wybrać alternatywy do codziennych produktów. Program wygląda bardzo ciekawie.
PS: Z zaskoczeniem sie dowiaduje, ze Starbucks jest produktem Fair Trade.

6 Comments

unnami 09/05/2009

Zazdroszczę “Planete Doc Review”. Olsztyn będzie miał Piknik Europejski z … Justyną Steczkowską. Wypas.

Radek 09/05/2009

Owszem Starbucks teraz jest fair trade i sie tym lansuje, ale nie wprowadzil tego z własnej woli tylko pod naciskiem konsumentów.

Karaeska 09/05/2009

Dla wrażeń muzycznych jeszcze LESZCZE! Uraził mnie brak wspomnienia o nich :P

JF 09/05/2009

W Sturbucks nawet polowa produktow nie pochodzi z fair trade…
Ale polansowac sie mozna.

andrzej 11/05/2009

Starbuck? Nie wierzę.

m 24/05/2009

Pytanie z UK.
Costa jest już w Polsce?
I co się stało z Nescafe na Nowym Świecie koło Empiku?
Pozdrawiam