Drzewiaste komentarze

Najnowszy wordpress wprowadził nowy, drzewiasty system komentarzy. Gdzie dyskusja staje się wielowątkowa. Nigdy takiego systemu nie lubiłam, zawsze wolałam chronologiczne podejście do tego. Stroniłam od tego twierdząc, że to ma sens jedynie dla stron o setkach komentarzy do każdego wpisu. Chociaż nawet na forach gazety.pl gdzie posty sie dosłownie sypią, wyłączam podgląd drzewiasty. Dla mnie taki system nie trzyma się kupy. Jednak coraz więcej bloggerów to wprowadza i bardzo to sobie chwali. Teraz to mam wątpliwości, dlatego się Was zapytam. Warto wprowadzać takie cuda niewidy?

11 Comments

Szarex 25/12/2008

Ja bardzo lubię drzewka. Męczy mnie czytanie dyskusji w której komentujący30 odwołuje się do wypowiedzi komentującego10 – muszę wówczas wrócić do góry sprawdzić co pisał komentujący10, a potem znów wrócić do komentującego30. Trzeba się sporo nagimnastykować, żeby nie stracić wątku :)

Gdyby jeszcze struktura drzewa była narysowana tak jak na przykład w Eksploatorze Windows było by jeszcze lepiej :)

Mikoskay 25/12/2008

Moim zdaniem na pytanie łatwo możesz sama sobie odpowiedzieć – spójrz na komentarze do swoich wpisów i sama oceń czy są wielowątkowe, czy odnoszą się tylko do samej treści wpisu.

Lanooz 25/12/2008

Moim zdaniem na pytanie łatwo możesz sama sobie odpowiedzieć – spójrz na komentarze do swoich wpisów i sama oceń czy są wielowątkowe, czy odnoszą się tylko do samej treści wpisu.

@Mikoskay, nie jest łatwo. Dlatego pytam. Komentarze zawsze się odnoszą do samej treści wpisu i zawsze mogą się potworzyć nowe wątki – zawsze się tworzą. I te wątki zawsze jakoś sie będą odnosić do wpisu.
Ale nadal nie wiem czy warto wprowadzać drzewiasty system, bo przypominam, robię to dla innych. Ja i tak odpowiadam poprzez panel.

Męczy mnie czytanie dyskusji w której komentujący30 odwołuje się do wypowiedzi komentującego10 – muszę wówczas wrócić do góry sprawdzić co pisał komentujący10, a potem znów wrócić do komentującego30.

@Szarex, albo można stosować cytat :)

Oh, i jest jeszcze jedna rzecz. Czasami sprawdzam manualnie czy są nowe komentarze, przy systemie chronologicznym byłoby to bezproblemowe a tak musimy przelecieć wszystkie wątki by to zobaczyć.

Kurcze, ależ mam dylemat :P Hm. Najlepiej by było mieć domyślnie drzewiaste komentarze z opcją podglądu chronologicznego – tj na gazeta.pl. Ale czy to jest możliwe to nie wiem, pogooglam więcej.

cimlik 25/12/2008

Mikoskay: otóż to. Większość komentarzy odnosi się bezpośrednio do treści wpisów, więc chyba nie ma sensu wprowadzać tu jakiś drzewek (tym bardziej, że też ich nie lubię ;]).

eraevion 25/12/2008

Drzewka są fajne i jak najbardziej mają sens.
Czy na blogach? Myślę, że też; często dyskusje rozwijają się do stopnia, w którym możemy się pogubić wśród masy komentarzy i sytuacjach o której wspomniał @Szarex.

Genialnie jest to rozwiązane na Wykopie. Jestem jak najbardziej za czymś w tym stylu. :)

siwa 25/12/2008

Pokolenie blogów v. pokolenie Usenetu. Wszystkie czytniki newsów wątkują. Jestem niezdolna do korzystania z forow phpBB, właśnie przez brak wątkowania.

marsjaninzmarsa 25/12/2008

Kurcze, ależ mam dylemat :P Hm. Najlepiej by było mieć domyślnie drzewiaste komentarze z opcją podglądu chronologicznego – tj na gazeta.pl. Ale czy to jest możliwe to nie wiem, pogooglam więcej.

Podpisuję się pod tym rękami i nogami!
Na pewno się da zrobić, WP to w końcu nie jakiś wypierdek, tylko poważna platforma, z rozbudowanym systemem szablonów ;)

Adam Klimowski 25/12/2008

Na Twoim miejscu wprowadziłbym na próbę. Sam może też spróbuję.

Ravicious 27/12/2008

Wprowadziłbym już to u siebie, ale nie chce mi się siedzieć nad stylowaniem komentarzy ;) Poczekam na nową skórkę.

Godryk 18/01/2009

Siwa: z pokoleniem Usenetu to nie do końca tak – mnie się o wiele wygodniej czyta chronologicznie. No chyba że prawie każdy post/komentarz pączkuje w dwa inne, albo kiedy jest powyżej dziesięciu podwątków i co najmniej parędziesiąt postów/komentarzy – w takich przypadkach rzeczywiście drzewko jest wizualnie lepsze.

Na blogu drzewko ma sens tylko wtedy, jeśli jest intensywnie komentowany. W przypadku większości zwykłych blogerów jest to nieprzydatne.

I jeszcze jedno: drzewiaste komentarze ułatwiają odchodzenie od meritum wpisu. W ten sposób w drugim czy trzecim odgałęzieniu drzewka dyskusja schodzi w dygresje – a w przypadku blogów to trochę bez sensu.

Torrent 22/04/2009

A ja drzewiastych komentarzy nie lobię :/ Treść staje się zagmatwana i niejasna.