Wcale nie zwariował

Date 30/10/2007 Category Kategorie: Miniblog, społeczeństwo | by Lan Pham

Polecam artykuł o Olku, który pojechał kiedyś do Anglii z rodzicami, uczył się w dobrej szkole ze swietnymi warunkami. A teraz wracił do Polski, żeby dokończyć edukację. Na lepszym poziomie.
+ Reakcje Anglii na jego powrót do domu.?

Dobrze idzie, jest 6 komentarzy w “Wcale nie zwariował”

 1. # brt12 :: 31/10/2007 @ 00:14 ::

  Sam uczyłem się w szkole w Wielkiej Brytanii (liceum) i… no cóż, autor tego artykułu zapomniał wspomnieć o “małym szczególe”.

  Otóż Olek chodził do szkoły publicznej. Te niestety są na dość opłakanym poziomie. Jeśli jednak chodzi się do szkoły prywatnej, na której był wzorowany Hogward (mieszkanie w kampusie), wówczas edukacja znajduje sie na znacznie wyższym poziomie.

  Wiem, ze Olek był w gimnazjum, ale ja powiem jak jest w liceum: wybiera się 4 przedmioty, każdy jest po 5x60min. w tyg., codziennie prace domowe, zamiast kartkówek rozmowy (to zaleta np. trzyosobowych grup). Olimpiady też są, aczkolwiek w gorszych szkołach najczęściej się nawet do nich nie podchodzi, gdyż nie ma kadry która by do nich przygotowała – stąd pewnie Olek o nich nie wiedział.

  Jeśli chodzi natomiast o ocenianie, to Olek najwidoczniej był przyzwyczajony do oceniania wiedzy. Otóż w Wielkiej Brytanii od tego są… egzaminy. Co z tego, że nauczyciel da komuś 5, skoro liczą się egzaminy, a nie to jak w oczach nauczyciela ktoś się nauczył.

  No i jeszcze na koniec – to jest właśnie ból tego, co rodzice robią dzieciom wyjeżdżając do UK. Najczęściej nie stać ich na dobre szkoły dla dzieci i niestety to one właśnie na tym najwięcej tracą. No ale ponoć już niedługo nasi rodacy mają wylatywać oknami z przepchanych samolotów z wysp :)

  A dla ludzi chętnych zobaczyć poziom z matematyki w UK na poziomie liceum proponuję rozwiązać przykładowy egzamin z tegoż przedmiotu ;)

  Pytania
  Odpowiedzi

 2. # Michał Lipek :: 31/10/2007 @ 07:08 ::

  Macierze i liczby zespolone w liceum? WOW!

 3. # malotka :: 31/10/2007 @ 12:20 ::

  No, nic dziwnego wg mnie w macierzach i zespolonych nie ma :| Ja miałam w LO :P Z resztą, u nas też poziom się obniża, co widać na studiach. Pierwszy semestr na moich studiach to głównie matematyka – i to zagadnienia, które kiedyś robiło się w LO. Na szczęscie matematyczka i korepetytorka mnie przygotowały z tego wcześniej :P

  Co do tego co zrobił Olek, skoro tam mu nie odpowiadało to dobrze zrobił. I faktycznie, nie wszystkich stać na prywatną szkołę w UK, czyli w sumie dobrze, że wrócił :> Z resztą, po co oceniać. To była jego decyzja i chyba sam dobrze wiedział co robi…

 4. # Slavo :: 31/10/2007 @ 13:36 ::

  Jak ktoś śledził ostatnio wykop (na którym ten artykuł też był, znaczy link), to widział również link do tabelki na stronie CKE, czego NIE BĘDZIE na maturze z majcy (podst. i roz.). Polecam się z nią zapoznać.

  O edukacji zagranicą nie wypowiem się, bo nie miałem nigdy okazji doświadczyć.

 5. # Fotobe :: 31/10/2007 @ 22:05 ::

  Kolejny powód, że prywatyzacja szkolnictwa jest rozsądnym rozwiązaniem (choć ma swoje wady).

 6. # b0br :: 04/11/2007 @ 11:58 ::

  Brt12 tylko widzisz szkoła za którą trzeba płacić w UK jest na poziomie publicznej szkoły w Polsce. Wiec nie ma tu porównania.

Komentarze zamknięte.