Photorganizr

Szukam i testuje od jakiegoś czasu darmowe galerie dla obrazków, galerie społecznościowe (typu web2.0). bo po co mi zamknięte galerie służące tylko do przechowywania danych, jeżeli mam już własną galerię na serwerze. Takie istoty jak Picasa odpadają więc na starcie. Tym bardziej, że z reguły galerie społecznościowe mają wygodniejszy interfejs i są maksymalnie wygodne.
Szukam konkretniej alternatywy dla Flickr, który ma irytujące limity – zezwala na maksymalnie 3 albumy.
Będę od czasu do czasu pisać o znalezionych alternatywach, może się komuś przyda. Mi na pewno, bo czasami zapominam powody, dla których coś odrzuciłam :F

Photorganizr.com to jeden z tych serwisów, które będę brać najwięcej pod uwagę. Ostatecznie zdecydowałam się go przetestować po wpisie Lucisa. W sumie…nie mam do niego żadnych zastrzeżeń. Posiada wszystko co potrzebuję. Limitów również nie ma z tego co widzę (pf, nie mają żadnego regulaminu i informacji o stronie). A nawet hotlinkować można. Aż podejrzane. Dlatego nieco sie obawiam czy strona długo pożyje.
Maksymalnie prosta galeria, tak jak mówi ich hasło “gallery made simple”. Bardzo simple. Lubię minimalizm.

Wszystko jest mocno postawione na sharing, czyli współdzielenie. Zakładając album, owszem jest on przypisywany do Twojego konta, ale już nikt inny w serwisie nie założy drugiego albumu o tej samej nazwie. Każdy album jest tu unikalny. I nie jestem pewna czy mi sie to podoba.

null

Photorganizr prawie w całości bazuje na AJAXie, nie potrzeba więc ciągłego odświeżania całej strony. Co czyni go jeszcze bardziej szybkim i praktycznym. Ładowanie zdjęć na serwer też się poprzez niego odbywa, nie ma limitu jednoczesnego uploadowania zdjęć. Co najważniejsze – sam proces ładowania przebiega bardzo szybko.
Mówiłam już, że kocham AJAX?

Zadbali o specjalne sposoby prezentowania zdjęć. Na razie dla mnie jest to nieprzydatne, ale chyba warto wspomnieć o tych opcjach. Dodatkowo można zamieścić je na stronie. Szkoda tylko, że to flash.

null

oczywiście, lightbox.


17 Comments

Aleksander Lucis 19/01/2008

Tylko taka uwaga, żeby uważać i nie dodawać zdjęć, których nie mamy zachowanych w innym miejscu (np na dysku) Photorganizr został sprzedany parę miesięcy temu jako niedokończony i od tego czasu nic w nim nie zmieniono, więc jak słusznie zauważyłaś może zniknąć w każdej chwili.

Jeszcze tak przy okazji – Jessy Cyganczuk – twórca Photorganizr, właśnie zrobił coś miłego dla użytkowników iPhona. ( http://flickr2iphone.com/ )

niktto 19/01/2008

Te “alkohol zagładą” widuje codziennie prawie ;]
Swoją drogą, ciekawe czy ten napis wzdłuż trasy 36 i 15 został zrobiony przez ta samą osobę co ten przy wyjściu z podziemi Centralnego.

Walker 19/01/2008

Bardzo mi się podoba, w szczególności oryginalny sposób przedstawiania zdjęć :). Być może ulokuję się tam, jak sytuacja z jego przyszłością stanie się pewna. Dzięki.

platomek 19/01/2008

Bardzo fajne te przedstawienie zdjęć szczególnie te dwa ostatnie. Zna ktoś może skrypt który jest w tych wypadkach użyty? A co do wpisów o tej tematyce to będę oczekiwał bo sam byłem ostatnio zainteresowany podobnym serwisem i nie wiedziałem który wybrać.

lavinka 19/01/2008

Ale o co chodzi z picasą? Przecież to super miejsce. Praktycznie bezawaryjne… dwa fotoblogi na niej trzymam(konto bloga jest za małe więc ładuję z picasy ahrefami+img).
Jeśli ma się blog na bloggerze dodatkowo można wstawić pokaz slajdów z picasy na blog z dowolnego konta(cudzego też). Nawet działa. Inne serwisy są jak dla mnie zbyt skomplikowane. Flickrs te limity ma dziwne, ale panel dodawania zdjęć jeszcze dziwniejszy…
Bo to co przedstawiasz na zdjęciach to jakieś nieprzydatne bajery są..

Lanooz 20/01/2008

Picasa ma inne założenia niż serwisy które szukam. Picasa służy głównie tylko do przechowywania zdjęć. I to jest społeczność równa zeru.
Mnie nie pasuje jej interfejs galerii dodatkowo. I ten limit 1GB też mi nie pasuje.

Zresztą do takiej galerii jak Picasa, używam własnego serwera.

EjsI 20/01/2008

Powiem szczerze – nie rozumiem pierwszego zdania ;)
“Szukam i testuje od jakiegoś czasu darmowe galerie dla obrazków, galerie społecznościowe (typu web2.0), bo po co mi one jeżeli mam już własną galerię na serwerze.”
Z jednej strony szukasz, z drugiej są Ci niepotrzebne. Czyli jak to jest? ;)

W każdym razie ja niestety Ci nie pomogę. Jedyne co znalazłem “na szybko” to Zoomr, lecz nie mam pojęcia, co to jest. Osobiście używam Coppermine, szykuję się do stworzenia prywatnej galerii przy pomocy ImageVuex, jeśli żal mi miejsca na serwerze – wybieram Picasę. Tak jak wspomniała Lavinka – bezawaryjność i prostota w ładowaniu zdjęć to jej największe atuty.

Pozdrawiam i życzę owocnych poszukiwań.

Lanooz 20/01/2008

Przy edytowaniu trochę sie pogubiłam. Już poprawione, dzięki :)

Zoomr to miał być kolejny serwis do opisania. Jest niemalże identyczny do Flickr’a. Nie miałam na razie czasu żeby go lepiej sprawdzić.
Co do Coppermine to inna kategoria, skryptów. Nie porównuję tego do galerii społecznościowych. Bo potrzebuję oba. Zresztą sam Coppermine mi nie pasuje z powodu jego obszerności. Jestem przyzwyczajona do minimalizmu ;)

Jessy Cyganczuk 21/01/2008

Dzien dobry, przepraszam odrazu bo nie umie za bardzo pisac po polsku :)

Szkoda ze sprzedalem photorganizr bo mialem troche pomyslow jeszcze zeby go poleprzycz…

Tak jak mowil Aleksander, zrobilem dla flickra http://flickr2iphone.com/ ale tesz http://flickr2flash.com/ :)

Z flickr2flash mozna ogladac fotki w ten sam sposob jak z photorganizr tylko ze fotki pochodza z konta flickr… (tak jak na flickr2iphone)

Voilà voilà… Milo ze o mojich stronkach sie rozmawia nawet w polsce… (rodzice sa z polki ;))

Lanooz 21/01/2008

Szczerze mówiąc, tego to się nie spodziewałam ;) Nie myślałam, że twórca strony to Polak na emigracji, chociaż nazwisko rzeczywiście takie polskie :) E tam, photorganizr zapowiadał się lepiej niż flickr. W rzeczy samej szkoda, że go sprzedałeś…szkoda. Mam nadzieję chociaż, że nowi właściciele ruszą to niedługo.
W kazdym razie dzieki za te serwisy :)

Jessy Cyganczuk 21/01/2008

Nom szkoda ze sprzedalem… No ale tak jusz jest… Czeba isc dalej :) Cos lepszego kiedysz zrobie moze i po polsku jak bede mial czas ! Szkola nie bardzo mi zostawia :/

skkf 22/01/2008

Brr, przez chwilę myślałem, że to moje zdjęcia – “alkohol zagładą polaków” ;))

jah 22/01/2008

…nie to ostrzeżenie dla mnie, żebym nie bujał się po pracy z kolegami ;)

lavinka 23/01/2008

Nie ufam społecznościom odgórnym, portalowym. Boję się że będą równi i równiejsi.

Saved 24/01/2008

Ten serwis ma napewno u mnie duży plus za ciekwe prezentacje zdjęć. Może kiedyś skożystam…

PrzemcioZ 29/01/2008

a szukałaś czegoś do postawienia na własnym hostingu?:)

Lanooz 29/01/2008

Na to poświęce oddzielne wpisy o skryptach galerii. Ich szukałam jeszcze dłużej ;)